Chcete-li používat všechny funkce webu, povolte si prosím ve Vašem prohlížeči Javascript.

Rab

Geografické informácie

Ostrov Rab je deviaty najväčší chorvátsky ostrov, v Kvarnerskej časti Jadranského mora. Rab má dĺžku 22 km, šírku od 3 km na juhu, po 10 km na severe a pobrežie s dĺžkou 121 km je členité. Ostrov je hornatý, prevažne z krasového vápenca, s vyše 300 prameňmi vody. Najvyšším vrchom je Kamenjak (408 m n. m.).

Popis destinácie

Ostrov Rab ma mnoho menších zátok, predovšetkým na západe. Jeho najväčšie zálivý sú Sveta Fumija, Kamporska draga a Supetarska draga. Romantické mesto Rab, ktoré je známe siluetou štyroch zvoníc na vrchole skaly a množstvom kostolov, palácov, meštiackych domov či historickými uličkami popri stredovekých hradbách je okrasou tohto ostrova a zároveň jeho dominantou. Ponúka kamenné pláže, štrkové pláže Barbat a Banjol, alebo piesočnaté pláže Kampor a Lopar, ktorým predchádza 1,5 km dlhá piesočnatá Rajská pláž- ktorá je jednou z najpopulárnejších a najobľúbenejších pláži jadranského mora prezývana aj chorvátsky Karibik. Mesto Lopar nachádzajúce sa na ostrove len 15 km od mestečka Rab je bohaté ne piesočnaté pláže, ktoré sú veľmi vhodné pre rodinky s deťmi a neplavcov, samozrejme aj skúsení plavci si prídu na svoje. Tieto pláže sú väčšinou okruhliakové a majú pozvoľný vstup do mora.

História

Ostrov Rab mal obyvateľov už v paleolite teda v staršej dobe kamennej, ktorí založili menšiu osadu a tá vydržala až do 4 stor. pred Kristom a v tej dobe na jej základoch vyrástla starogrécka vojenská pevnosť, ktorej základy vidno ešte aj dnes. Šťastný Rab – Felix Arba, tak ostrov pomenovali Rimania ktorí ostrov začali kolonizovať v 2 stor. pred Kristom.